2017-2018 Nominees

The 6th Annual METAs Ceremony
Sponsored by Caisse de la Culture
Sunday, October 14, 2018
Monument-National
2018_Logo_CC_Verti_Couleurs_META


Outstanding Lead Performance – Actress
Letitia Brookes – The Mountaintop (Black Theatre Workshop & Neptune Theatre)
Djennie Laguerre – Rendez-Vous with Home (Black Theatre Workshop)
Louise Pitre – The Angel & The Sparrow (Segal Centre for Performing Arts)
Michelle Rambharose – Romeo & Juliet: Love is Love (Repercussion Theatre)
Natalie Tannous – The Baklawa Recipe (Centaur Theatre Company)

Outstanding Lead Performance – Actor
Shawn Campbell – The Mystery of Irma Vep (Theatre Lac-Brome)
Davide Chiazzese – Successions (Centaur Theatre Company)
Jesse Noah Gruman – The Hockey Sweater: A Musical (Segal Centre for Performing Arts)
Tristan D. Lalla – The Mountaintop (Black Theatre Workshop & Neptune Theatre)
Oliver Price – The Life and Death of Fred Herko (Daughter Product)

Outstanding Supporting Performance – Actress
Sponsored by Canadian Actors’ Equity Association
Skyler Clark – Smackhead (We Are One)
Ellen David – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)
Gita Miller – Successions (Centaur Theatre Company)
Riley O’Donnell – The Hockey Sweater: A Musical (Segal Centre for Performing Arts)
Christina Tannous – The Baklawa Recipe (Centaur Theatre Company)

Outstanding Supporting Performance – Actor
Eloi ArchamBaudoin – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)
Tyrone Benskin – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)
Ryan Bommarito – Romeo & Juliet: Love is Love (Repercussion Theatre)
Adam Capriolo – Romeo & Juliet: Love is Love (Repercussion Theatre)
Nick Walker – Late Company (d² productions)

Outstanding Ensemble
The 39 Steps – Lucinda Davis, Trent Pardy, Amelia Sargisson, Andrew Shaver (Centaur Theatre Company)
Around the World in 80 Days – Danielle Desormeaux, Michael Hughes, Chimwemwe Miller (Geordie Productions)
‘Art’ – Jimmy Blais, Daniel Brochu, Marcel Jeannin (Hudson Village Theatre)
Sapientia – Alison Darcy, Robert Leveroos, Alexandra Petrachuk, Paul Van Dyck (Scapegoat Carnivale)

Outstanding Set Design
John C. Dinning – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)
Martin Ferland – The Angel & The Sparrow (Segal Centre for Performing Arts)
Sabrina Miller – Around the World in 80 Days (Geordie Productions)
Zoe Roux – Invasive Species (Blue Ox Productions)
Eo Sharp – The Mountaintop (Black Theatre Workshop & Neptune Theatre)

Outstanding Costume Design
Sponsored by Maria Arciero Design
Louise Bourret – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)
Sophie El Assaad – Invasive Species (Blue Ox Productions)
Michael Gianfrancesco – The 39 Steps (Centaur Theatre Company)
Sabrina Miller – Around the World in 80 Days (Geordie Productions)
Eo Sharp – The Mountaintop (Black Theatre Workshop & Neptune Theatre)

Outstanding Lighting Design
Sponsored by Solotech
Claude Accolas – The Angel & The Sparrow (Segal Centre for Performing Arts)
Andrea Lundy – The 39 Steps (Centaur Theatre Company)
David Perreault Ninacs – Around the World in 80 Days (Geordie Productions)
David Perreault Ninacs – The Mountaintop (Black Theatre Workshop & Neptune Theatre)
Tim Rodrigues – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)

Outstanding Sound Design / Composition
Sponsored by Solotech
Joseph Browne & Evan Stepanian – Sapientia (Scapegoat Carnivale)
Rob Denton – Around the World in 80 Days (Geordie Productions)
Gitanjali Jain – Romeo & Juliet: Love is Love (Repercussion Theatre)
Mark Camilleri (Additional Orchestrations), Daniel Große Boymann (Original Arrangements), Steve Marsh (Sound Design), Jonathan Monro (Musical Direction & Additional Arrangements), Dan Pardo (Additional Arrangements) – The Angel & The Sparrow (Segal Centre for Performing Arts)
Christian Thomas – Marjorie Prime (Segal Centre for Performing Arts)

Outstanding Contribution to Theatre
Karl-Henry Brézault: Live Musical Performance – Rendez-Vous with Home (Black Theatre Workshop)
Guillaume Lévesque: Interactive Technology Design – Dreaming Now (Youtheatre)
Sarah Osmond: Properties Master – Around the World in 80 Days (Geordie Productions)
Evan Stepanian: Live Musical Performance – Sapientia (Scapegoat Carnivale)
Kate Stockburger: Stage Management & Object Dramaturgy – À Louer (Troisième espace théâtre/Third Space Theatre & Kyle Croutch)

Outstanding New Text (Original or Adaptation)
Kalale Dalton-Lutale – Pinky Swear (Geordie Productions)
Michaela Di Cesare – Successions (Centaur Theatre Company)
Natalie Liconti – The Life and Death of Fred Herko (Daughter Product)
Pascale Rafie (New Text) & Melissa Bull (Translation) – The Baklawa Recipe (Centaur Theatre Company)
Gabriel Schultz – Invasive Species (Blue Ox Productions)

Outstanding Emerging Artist(s) – Performance
Sponsored by the Monument-National
Ryan Bommarito – Romeo & Juliet: Love is Love (Repercussion Theatre)
Natalie Liconti – À Louer (Troisième espace théâtre/Third Space Theatre & Kyle Croutch) / The History of Sexuality (Talking Dog Productions) / The Life and Death of Fred Herko (Daughter Product) / Vic & Flo Saw a Bear (Talisman Theatre)
Michael Martini – Olivia Newton-John-a-thon (Visite Collective)
Anton May – HAIR (In the Wings Promotions) / The Mountain & Pinky Swear (Geordie Productions) / Romeo & Juliet: Love is Love (Repercussion Theatre)
Gita Miller – Successions (Centaur Theatre Company)

Outstanding Emerging Artist(s) – Production
Sponsored by the National Theatre School of Canada
Stephanie Costa: Direction – Invasive Species (Blue Ox Productions)
Kalale Dalton-Lutale: Playwriting – Pinky Swear (Geordie Productions)
Daughter Product: Theatre Company – The Life and Death of Fred Herko (Daughter Product)
Zoe Roux: Set & Lighting Design – Invasive Species (Blue Ox Productions) / Smackhead (We Are One)
Kate Stockburger: Stage Management, Costume Design & Dramaturgy – À Louer (Troisième espace théâtre/Third Space Theatre & Kyle Croutch) / Stage Management – The Life and Death of Fred Herko (Daughter Product) & The Mystery of Irma Vep (Theatre Lac-Brome)

Outstanding Direction
Dean Patrick Fleming – ‘Art’ (Hudson Village Theatre)
ahdri zhina mandiela – The Mountaintop (Black Theatre Workshop & Neptune Theatre)
Dayane Ntibarikure – Rendez-Vous with Home (Black Theatre Workshop)
Mike Payette – Around the World in 80 Days (Geordie Productions)
Mia van Leeuwen – Sapientia (Scapegoat Carnivale)

Outstanding Community Production
Sponsored by Global News
The Addams Family – West Island Theatre Association
Calendar Girls – Lakeshore Players Dorval
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – The Côte Saint-Luc Dramatic Society
The Mikado – Lakeshore Light Opera
Once Upon A Mattress – Hudson Music Club

Outstanding Independent Production
Sponsored by Caisse de la Culture
À Louer – Troisième espace théâtre/Third Space Theatre & Kyle Croutch
Invasive Species – Blue Ox Productions
The Life and Death of Fred Herko – Daughter Product
Sapientia – Scapegoat Carnivale
Smackhead – We Are One

Outstanding PACT Production
The Angel & The Sparrow – Segal Centre for Performing Arts
Around the World in 80 Days – Geordie Productions
The Mountaintop – Black Theatre Workshop & Neptune Theatre
Rendez-Vous with Home – Black Theatre Workshop
Successions – Centaur Theatre Company

Official partners

2018_awards-banner_META